Chraňme Madagskar

20. září 2007 v 12:41 | Katy |  Madagaskar
Pro rok 2007 zvolila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) k mezinárodní záchranné kampani přírodu Madagaskaru.Zdejší ekosystém je nejohroženější na světě!
DESET DŮVODŮ,PROČ TENTO PROJEKT PODPOROVAT:
 1. Madagaskar je horkým bodem biodiverzity (biologické rozmanitosti)
  Madagaskar je čtvrtým největším ostrovem světa s unikátní founou a florou.Je na něm nejširší druhová bohatost a vyskytuje se na něm nejvíce endemitů (tj. druhů které už nikde jinde nežijí a nerostou) ze všech míst planety.V rostlinné říši se 3,2 % druhů nachází pouze na Madagaskaru; z celkového počtu všech obratlovců jsou 2,8 % ostrovními endemity.Ze 117 druhů savců popsaných na Madagaskaru je 90 % endemických a pokud vyjmeme netopýry,dosáhne toto číslo 100 % .
 2. Většina členů EAZA vlastní madagaskarské druhy
  Většina členů EAZA chová některé z druhů ostrovní fauny;lemury,ptáky,plazy nebo bezobratlé.V akváriích jsou zastoupeny ryby z mořské i pevninské vody.Některé zoo pěstujou i madagaskarskou floru.To vše vytváří příznivé podmínky k úspěšnému rozpracování kampaně na podmínky jednotlivých členských zahrad i akvárií a získání pro ni zájem široké veřejnosti.
 3. Návštěvníci milují lemury
  Ačkoli je madagaskarská příroda málo prozkoumaná,lemuři jsou velice profilovanou skupinou s velkou mírou veřejného zájmu.Tyto poloopice jsou proto v neoficiální vlajce kampaně.Prostřednictvím zájmu o ně bude snahou rozšířit pozornost i na méně známe druhy ostrova.
 4. Film Madagaskar vytvořil Madagaskaru dobrý image a zpopularizovalhe ve všech věkových skupinách
  Studio Stevena Spilberga Dreamworks vytvořilo v roce 2005 animovaný film Madagaskar.Jeho pokračování je naplánováno na rok 2008.Filmu se podařilo zvýšil známost ostrova v Evropě,což dává dobré předpoklady pro benifiční akce.
 5. Záchranné programy In situ (obnova životuschopných populací živočichů a rostlin v jejich přirozeném prostředí) potřebují naší pomoc
  Většina madagaskarské fauny je v ohrožení.Z 90 % závisí jejich existence na zachování deštných pralesů,jejichž výměra neustále klesá.Nelze se proto divit,že jsou v Červené knize ohrožených živočichů IUCN zapsány 232 madagaskarské druhy;46,4 % jich je vedeno jako kriticky ohrožených,ohrožených nebo zranitelných.Unikátní je rovněž ostátní flora.Velkým nebezpečím pro ni je ilegální obchod s orchidejemi a neregulovaná těžba dřeva.
 6. Na Madagaskaru je škála rozdilných biotopů
  Rozdílnost přírodního prostředí způsobila,že na ostrově lze nalézt deštný prales,suché opadavé lesy,buš,suché a trnité porosty,sezonní vlhký les a antropogenní trávy.To je překvapivá různost,por niž je Madagaskar označován za osmý kontinent.
 7. Madagaskar je ostrov
  Majoritní podíl vyhynulých živočichů v posledních 500 letech je spojen s ostrovy (72 %).Madagaskarská kampaň může posoužit jako nástroj k diskusi na toto téma.
 8. Madagaskar je fascinující místo i z hlediska kultury
  Madagskar je kulturně bohatý,má unikátní tradice,hudbu a tance.Je spojen s mytologií,legendami a tajemnem.
 9. Projekt podporuje madagaskarská vláda
  Madagaskarská vláda v čele s prezidentem Marc Ravalomananem podporuje záměry kampaně.To je základní předpoklad pro její úspěch!
 10. Není to jenom madagaskarská biodiverzita je to celosvětová biodiverzita
  Ať na kterémkoliv místě Země vyhyne živočišný nebo rostlinný druh,je to celosvětová nevratná ztráta!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama